34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Czy bez matematyki można żyć ?

Uczniowie klasy II G 14 czerwca 2018 r udowodnili całej szkole, że bez matematyki nie można żyć. Cały projekt obejmował nie tylko uczniów klasy II G, ale także całą szkołę, gdyż każdy uczeń mógł wykonać pracę związaną z matematyką. Uczniowie mieli kilka miesięcy na przygotowanie projektu i prac. Efekt był bardzo zadowalający, gdyż 23 % uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Jeleśni wykonało wiele pomysłowych plakatów, krzyżówek, rebusów, wierszy, gier planszowych i wiele matematycznych zagadek. Otrzymali oni nagrody w postaci: kubka z nadrukiem „100 % Matematyk” (najlepsze prace) czy długopisu z nadrukiem „Matematyka królowa nauk” (prace wyróżnione). Uczniowie klasy II G pod kierownictwem i opieką nauczycieli Panią mgr inż. Stanisławą Halejak i Panią mgr Anną Bryndza-Puk aktywnie, kreatywnie i odpowiedzialnie wykonali założone cele w projekcie edukacyjnym. Projekt składał się z wielu scenek z życia wziętych, które pokazały uczniom i przypomniały niejednemu nauczycielowi, że matematyka towarzyszy nam każdego dnia i nie da się bez niej żyć. Przykładowe scenki to: pilnowanie domowego budżetu, remonty w domu, zaciągnięcie kredytu, otwarcie własnego biznesu potwierdzają nam, że musimy umieć liczyć, aby nie stracić i nie zostać oszukanym. Cała społeczność uczniowska przed projektem była przeświadczona, że bez matematyki można żyć, po projekcie dotarło do nich, że jest inaczej. Projektem udowodniono, że liczby pojawiają się wszędzie nawet w piosenkach. Z publiczności zostali poproszeni uczniowie, którzy zostali zmierzeni i zważeni, a następnie zostały te dane przeliczone na inne jednostki miary i masy. Były również magiczne sztuczki, dzięki którym Matemagik odgadł dane liczby wymyślone przez trzech wybranych uczniów, a także ich numer buta i wiek. Wszystkim bardzo podobał się poruszony temat, ale przede wszystkim projekt miał na celu poruszyć serca i umysły uczniów oraz zachęcić ich do polubienia matematyki i chęci jej uczenia się.