34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. W naszej szkole ten dzień obchodzimy dzisiaj Co robimy?

        Młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Jeleśni już wielokrotnie udowodniła, że potrzeby drugiego człowiek nie są jej obojętne. W  okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, w ramach  akcji  Ministerstwa Edukacji Narodowej #RazemNaŚwięta  promującej przedświąteczny wolontariat podjęto szereg działań, które sprawią, że tegoroczne święta dla wielu potrzebujących będą radośniejsze.

Pragniemy podzielić się informacjami na temat inicjatyw organizowanych przez Szkolny Klub Wolontariusza:

  • Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu   zorganizowali  zbiórkę rzeczy używanych a jeszcze w dobrym stanie,   słodyczy ,zabawek,  kosmetyków i artykułów  higienicznych pierwszej potrzeby dla dzieci z Domu Dziecka w Żywcu,
  • Zorganizowali zbiórkę zabawek , gier planszowych i puzzli dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Żywcu,
  • W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Równych Szans „Rainbow” zorganizowali  w ramach akcji „Daj pluszaka dla dzieciaka”  zbiórkę pluszaków, które wysłaliśmy do Kambodży.
  • Na terenie szkoły odbyła się zbiórki żywności dla psów i kotów ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w  Żywcu. 
  • W ramach „Projektu otwarte serca” zorganizowali zbiórkę: ręczników papierowych, wilgotnych chusteczek i środków czystości dla  Hospicjum im. Św. Jana Pawła IIw Bielsku – Białej.
  • W ramach akcji „Opatrunek na Ratunek”, prowadzonej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zbieraliśmy środki opatrunkowe (bandaże, gazy, plastry, igły , strzykawki, rękawiczki jednorazowe), do udzielania pomocy tym, których nie stać na wizytę w przychodni, czy leczenie w państwowych szpitalach. Zebrane artykuły przekazaliśmy do Fundacji Pomocy Humanitarnej z siedzibą w Poznaniu, stamtąd zostały wysłane do Afryki.
  • Nasza szkoła włączyła się w Akcję Charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach (Białoruś, Ukraina, Wileńszczyzna) pod hasłem „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”.

Jedną z naszych akcji jest dzisiejsza akcja : #Na Święta Razem.  W ramach akcji spotkaliśmy się w tak szanownym gronie: nasze prababcie, babcie i dziadkowie , przedstawiciele firm , organizacji, instytucji i my uczniowie, nauczyciele i wolontariusze naszej szkoły. Zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany z tej okazji, otrzymali świąteczne stroiki wraz z życzeniami i wspólnie usiedliśmy do stołu gdzie czekał na nas świąteczny poczęstunek.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w naszej galerii.