34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

W tym roku wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zostały zorganizowane warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W warsztatach wzięli udział uczniowie naszej szkoły – gratulujemy

Warsztaty

Dzień dobry,
Niestety nie udało mi się dołączyć do czatu, ale obejrzałam całe wydarzenie i przesyłam sporządzone notatki.

O 11:45 był poruszony problem globalnego ocieplenia.

Najpierw poruszono temat promieniowania elektromagnetycznego i dowiedziałam się z tego, że Słońce emituje fale krótkie (czyli posiadające najwięcej energii), a Ziemia długie. Następnie określono czym jest ciało doskonale czarne, a następnie liczono temperaturę emisyjną Ziemi. Okazuje się, wynosi ona -18 C, ale jest „ogrzewana” przez gazy cieplarniane. Ostatecznie dochodzimy do tego, że efekt cieplarniany nie jest zły, a problematyczny jest proces jego zachwiania poprzez zwiększenia ilości gazów (np. CO2) i jest to wina ludzi. Pokazano za pomocą wykresów jak CO2 oraz inne gazy wpływa na ocieplenie naszej atmosfery. Poprzez emisje gazów cieplarnianych zmienia się bilans promieniowania Ziemi. Nadmiar energii gromadzi się w 93% w oceanach, a całość podniosła temperaturę o 1,1 b C.

O 12:05 rozpoczął się wykład dra Tomasza Rożka.

Jako pierwszy został poruszony temat, dlaczego nie mieszkamy na Marsie. Jednymi z powodów jest to, że Mars nie ma własnej atmosfery oraz pola magnetycznego. Następnie stwierdzono, że na Ziemi jest coraz mniej wody. Powiedziano, że w Dubaju powstaje farma wertykalna ze względu na brak wolnej przestrzeni i zwiększającej się ilości ludności, ale aby działały potrzebują energii. Jednak energia wpływa niszcząco na atmosferę. Podzielono rodzaje energii na odnawialne i nie odnawialne. Stwierdzono, że jedna elektrownia węglowa powoduje przedwczesną śmierć od 100 osób, które mieszkały w jej pobliżu. Ponieważ poprzez spalanie do atmosfery wydalane są toksyczne związki. Stwierdzono, że coraz częściej stosowane są u nas panele słoneczne. Jednak nie wszędzie można budować elektrownie wiatrowe i słoneczne oraz wymaga to przebudowy całego systemu energetycznego.

O 12:30 odbył się wideo czat z ministrem klimatu, gdzie można było zadać nurtujące nas pytania.

Na koniec o 13:20 zostały przedstawiony materiał jak profesjonalnie nakręcić film.

Oceniam warsztaty za bardzo udane.  Dowiedziałam się z tego dużo istotnych rzeczy.

Krzyżowska Aleksandra (Uczeń, klasa: 8SP)

Maksymilian Klimczak klasa 6b

Patryk Graczyk klasa 6b

Julia Matejczyk klasa 8