34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Klasa 4 i 5 na wycieczce do Ogrodzieńca i Pustynię Błędowską

29 maja odbyła się wycieczka klas: IV i V na Wyżynę Krakowsko – Częstochowską. Uczniowie zwiedzili: Pustynię Błędowską, Ogrodzieniec oraz Olkusz.

Ogrodzieniec to popularna i atrakcyjna miejscowość turystyczna w województwie śląskim, w centralnej części wyżyny Krakowsko-Częstochoweskiej. Przez cały rok do Ogrodzieńca chętnie i tłumnie przybywają turyści, a właściwie do Podzamcza, położonego 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Ulokowane są tutaj ruiny XIV-wiecznego, wspaniałego zamku Bonerów, świetnie wkomponowanego w najwyższe wzniesienie Jury – Górę Janowskiego (504 m n.p.m.).

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie pod czujnym okiem przewodnika ruin zamku, który zrobił na nas niesamowite wrażenie. W pięknej scenerii Ogrodzieńca przeszliśmy na Górę Birów, gdzie znajduje się osada średniowieczna. Zwiedziliśmy również Pustynię Błędowską – największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej oraz Olkusz.