34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Klasy ósme w Warszawie

W dniach 1- 3 czerwca,  klasy ósme naszej szkoły uczestniczyły  w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.  

Wyruszyliśmy skoro świt w środę wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania.

Warszawa przywitała nas piękną letnią aurą.  Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Centrum Nauki Kopernika. Udaliśmy się tam na żywe lekcje  z dziedziny biologii, fizyki, mechaniki, robotyki i techniki. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy naszą  wiedzę i umiejętności – i mogliśmy je zastosować w praktyce.

Nieopodal  Centrum Nauki Kopernika znajduje się pomnik Syrenki z roztaczającym się pięknym widokiem na most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy. Nie mogliśmy nie odwiedzić tej atrakcji, zwłaszcza że pogoda nam dopisywała. Spędziliśmy tam miłe chwile robiąc pamiątkowe zdjęcia. Następnym miejscem, które odwiedziliśmy były wiszące ogrody na dachu Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stadion Narodowy , który zwiedziliśmy.

Mocno oczekiwany drugi dzień wycieczki przyniósł nam kolejne atrakcje. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Poznaliśmy historie powstańców, na własne oczy zobaczyliśmy jak zniszczona była nasza stolica, a nawet mięliśmy możliwość sprawdzenia w specjalnym multimedialnym lustrze – do którego z powstańców jesteśmy podobni. Kolejnym miejscem zwiedzanym przez uczniów był Zamek Królewskie, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem.  Zachwycaliśmy się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja  w 1792 r.  

Po intensywnym i dość czasochłonnym zwiedzeniu Zamku udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając takie zabytki jak: Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwon na Kanonii, Gnojną Górę, Kolumnę Zygmunta. Nasz spacer przedłużyliśmy w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam zobaczyliśmy Kościół p.w. Św. Anny, Pałac Prezydencki oraz Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Smoleński. W drodze powrotnej przystanęliśmy przy jedynej pozostałości z getta warszawskiego – małego fragmentu ceglanego muru.

Kolejnym, ale nie ostatnim punktem naszego programu był cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Wstrząsnęły nami groby Alka, Rudego i Zośki, którzy niewiele od nas starsi oddali życie za naszą ojczyznę. Szukaliśmy również grobów znanych osób. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.

Po nostalgicznym pobycie na cmentarzu udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz do Złotych Tarasów, gdzie mieliśmy czas na relaks, małe zakupy oraz posiłek.

Ostatni dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu na łonie natury – najpierw odwiedziliśmy Łazienki Królewskie, słuchając historii i anegdot związanych z tym miejscem, a następnie udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie przejeżdżając Trakt Królewski. Po drodze jednak zahaczyliśmy o budynek naszego Sejmu- który zwiedziliśmy oraz Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Pałac w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie wywarły na nas ogromne wrażenie swoim przepychem oraz pięknym i zadbanym otoczeniem. Jedno jest pewne – tą wycieczkę zapamiętamy na długo.