34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Klasy VIII w teatrze

7 listopada uczniowie klas VIII wraz z opiekunami udali się do Teatru Banialuka w Bielsku Białej na spektakl pt. „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska”.

Teatr Lalek Banialuka przypomina wielkiego pedagoga Janusza Korczaka, realizując projekt „Banialuka, Korczak, Dom”. Do jego stworzenia zaproszono wyjątkowych artystów: dramatopisarza Artura Pałygę, reżyserkę Annę Augustynowicz i kompozytora Jacka Wierzchowskiego. Dzięki temu powstał, napisany specjalnie dla Banialuki, dramat Artura Pałygi „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska”.

„Bolesny temat dzieci bez domu, nikomu niepotrzebnych, zakazanych Artur Pałyga przedstawia w swej sztuce bardzo współcześnie i prosto, zmuszając odbiorcę do zajęcia własnego stanowiska. Nie redukuje Korczaka do roli heroicznego bohatera, który wybrał drogę śmierci, ale pokazuje nam jego uwrażliwienie na potrzeby dziecka, na prawo do szacunku, do niewiedzy, lęku i łez, do wyrażania swoich uczuć i do szczęścia. Wedle Pałygi sens historii Korczaka zawiera się w tym, że sztuką jest nie tylko umrzeć z dziećmi – sztuką jest z dziećmi żyć i przyjmować na siebie trud uczenia ich miłości, także wtedy, gdy młode serca przepełnia ból i strach, gdy rodzi się nienawiść. I uczyć się języka, jakim mówią dzieci, bez względu na kolor skóry i pochodzenie.”

Wymagająca sztuka, wprawiająca widza w zadumę.