34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Laboratoria przyszłości – Zdumiewające artemie

Program „Laboratoria przyszłości” umożliwił zorganizowanie bardzo ciekawych lekcji.

Na kółku biologicznym uczniowie klasy VIII a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jeleśni pod opieką Pani Anny Bryndza-Puk wykonali eksperyment pt. „Zdumiewające artemie”.

Uczniowie na pierwszych zajęciach założyli hodowlę artemii inaczej słonaczki, są to wodne skorupiaki, które wolą wody słone, choć badania wykazują, że rodzimym środowiskiem tego gatunku są rzeki i jeziora. Dlatego uczniowie zrobili eksperyment wsypując jaja artemii do wody o różnym zasoleniu i do wody słodkiej. W kolejnym dniu uczniowie wykonali preparaty i zrobili zdjęcia pękających jaj za pomocą kamerki znajdującej się w zestawie wraz z mikroskopem, które zostały zakupione w projekcie „Laboratoria przyszłości”. Po kilku dniach zaobserwowaliśmy w naczyniu o większym zasoleniu pływające malutkie larwy artemii (krewetek). Zostały wykonane kolejne preparaty i zdjęcia larw oraz filmik. Zaobserwowano, że w wodzie słodkiej jest znacznie mniej tych larw niż w wodzie słonej.

Uczniowie z wielką pasją i radością dokonywali obserwacji co pozwoliło im na własne oczy zaobserwować rozwój tych malutkich krewetek, które służą jako pokarm dla rybek akwariowych.

Poniżej umieszczamy zdjęcia z naszych zajęć i obserwacji hodowli artemii.