34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Narodowe Czytanie 2021

Dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to tegoroczna lektura Narodowego Czytania. Głównym celem tego wydarzenia literackiego zainicjowanego przez Kancelarię Prezydenta RP jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą i propagowanie dzieł polskiej literatury.
Uczniowie klas ósmych naszej szkoły, korzystając z zaproszenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeleśni, chętnie włączyli się w to przedsięwzięcie. Czytali wybrane fragmenty tekstu z podziałem na role. Próbowali aktorskich umiejętności. Przygotowana scenografia ułatwiła im to
zadanie. Część biblioteki zamieniła się bowiem w mieszczańskie mieszkanie z początku XX wieku. Meble, zastawa stołowa, bibeloty i wyeksponowane ubiory tworzyły klimat tamtej epoki. Pojawiły się też nasze akcenty regionalne – pani Dulska czy Hanka mogły okryć się góralską chustą. Uczniowie świetnie się bawili, bo niektóre scenki były komiczne, a dialogi wyborne.
Na zakończenie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w akcji.