34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Spotkanie z azotem.

W czwartek 4 kwietnia 2019 r. naszą szkołę odwiedzili animatorzy z Beskidzkiego Centrum Nauki „NAUKOTECHNIKA” w Świnnej.

Uczniowie z klas 0-VI podzieleni na dwie grupy oglądali fantastyczne pokazy. Podczas tej wizyty wszyscy stracili poczucie czasu zagłębiając się w tajniki fizyki i przyrody. Dzięki doświadczeniom z ciekłym azotem poznaliśmy magię oraz tajemnicę niskich temperatur. Mogliśmy go dotknąć, a także obejrzeć spektakularne eksperymenty z balonami napełnionymi lub polanymi azotem. Było głośno, efektownie i zaskakująco…
Z zapartym tchem podziwialiśmy doświadczenia. Obserwowaliśmy, jak po zetknięciu się z ciekłym azotem zachowują się różne obiekty (sałata, róża, banan ). Widzieliśmy jak róża , początkowo giętka i elastyczna, zamienia się w strukturę podobną do szkła, a po rzuceniu na ziemię, rozbija się na drobne kawałki.

Czas minął nam bardzo szybko. Pożegnaliśmy się z prowadzącymi ze słowami, że była to „super zabawa”.