34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Spotkanie ze Sznupkiem

„Popatrz w lewo, popatrz w prawo – Znowu w lewo i idź żwawo…”

„Jeśli nie nadjeżdża nic – Przez ulicę możesz iść” – takie i inne ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na drodze dawała najmłodszym pani aspirant Mirosława Piątek z komendy powiatowej w Żywcu. Spotkanie z panią policjant odbyło się 28 maja 2019r. w Zespole Szkół Nr 1 w Jeleśni. W ramach szkolnej akcji „Bezpieczne wakacje” odbyły się pogadanki o bezpieczeństwie dla najmłodszych. Jedną z największych atrakcji, a zarazem gościem specjalnym spotkania był „Sznupek”, czyli maskotka śląskiej policji.

W spotkaniu brały udział dzieci z Przedszkola oraz uczniowie z oddziału zerówki, z klasy I oraz IIa i IIb. Spotkanie zostało zorganizowane przez wychowawcę klasy I, p. Marcelinę Łoboz. Dzieci wspólnie z panią Marceliną Łoboz oraz panią Aleksandrą Zarzecką-Biela przygotowały na ten dzień galerię prac przedstawiających Sznupka oraz broszury informujące o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Pani Marcelina Łoboz wraz ze swoją klasą przygotowały w formie znaków drogowych obrazki przedstawiające symbole związane z bezpieczeństwem, które potem zostały wykorzystane przez dzieci w konkursie wiedzy o ruchu drogowym.

Pani aspirant na początku spotkania przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówiła jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypominała również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Dzieci mogły wraz z panią policjant przejść po specjalnie przygotowanym przejściu dla pieszych. Następnie zaprezentowała krótki filmik instruktażowy traktujący o zasadach bezpiecznego zachowania pieszego na chodniku i jezdni.

Po obejrzeniu filmiku dzieci przywitały Sznupka, który cieszył się wśród nich ogromnym zainteresowaniem. Zaśpiewały i zatańczyły piosenkę o Sznupku „Popatrz w lewo, popatrz w prawo”. Następnie odbył się konkurs wiedzy o zasadach bezpiecznego poruszania się pieszych oraz ruchu drogowym. Konkurs prowadziły: p. Marcelina Łoboz i p. Aleksandra Zarzecka-Biela. Dzieciom zostały przedstawione zagadki, na które odpowiedzią były wcześniej przygotowane obrazki w postaci znaków drogowych. Kolejnym etapem konkursu było sprawdzenie znajomości numerów alarmowych. Dzieci podchodziły do tablicy i przywieszały numery do odpowiednich obrazków sytuacyjnych. Ich zadaniem było opowiedzieć, który numer powinien zostać wybrany w przedstawionej na obrazku sytuacji.

Na koniec spotkania zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia grupowe ze Sznupkiem i panią aspirant. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Ponadto dzieci wyniosły ze spotkania istotne i cenne dla własnego bezpieczeństwa informacje. Dzieci chętnie przytulały się do Sznupka i pozowały do wspólnych zdjęć.