34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Światowy Dzień Ziemi ’ 2021

Światowy Dzień Ziemi w 2021 przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym w 192 krajach. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Dzień Ziemi obchodzony miał być zawsze w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienną na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy – dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli, że jest to znak rodzącego się życia. Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii i przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę. Planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.

Światowy Dzień Ziemi ma uświadomić wszystkim, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

JAK MOŻEMY POMÓC ZIEMI?

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska z okazji Światowego Dnia Ziemi przygotowało webinaria, w których brali udział uczniowie naszej szkoły.

Program webinarium to dwa bloki:

Wykłady:

  • System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW)

  • Co mogę zrobić dla klimatu?” – wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW)


Warsztaty praktyczne:

  • Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską – zwracający uwagę na problem marnowania żywności

  • Warsztat „ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak – podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.