Warsztaty profilaktyczne

W dniu 18.10.2022r odbyły się warsztaty z panią psycholog Bożeną Bednarz.

Temat spotkania w klasie VI: „Jestem jaki jestem, budowanie poczucia swojej wartości” , a w klasach VIII „Przemoc rówieśnicza „.

Dorastanie wiąże się z wysiłkiem odkrywania siebie i poszukiwania swojej tożsamości. Najpierw nastolatek musi zanegować, kontestować to, co mu do tej pory było znane, co starali się mu przekazywać od lat jego rodzice. Prowokacja, bunt nastolatków są nieuniknione i w naturalny sposób wpisane w scenariusz dorastania oraz życie codzienne rodziny. Nastolatek potrzebuje jak tlenu możliwości wyrażania siebie poprzez ubiór, styl życia, pasje.

Nastolatek w rodzinie jak i w szkole czuje się wyobcowany, odsunięty czy wręcz ma często poczucie odrzucenia, zaniedbania przez dorosłych. Jednocześnie oczekuje, że rodzina będzie dla niego, w czasie tych burzliwych zmian, jakie w nim samych i w jego życiu zachodzą jedynym bezpiecznym portem i przystanią. Często jednak w rodzinach dzieci nie maja tego wsparcia i zrozumienia dlatego szukają go w szkole wśród rówieśników a przede wszystkim wśród nauczycieli.

Choć z natury nastolatek bywa roszczeniowy i zmienny, spróbujcie uwierzyć, że jest w stanie przyjąć waszą perspektywę i przyjąć racjonalne argumenty. Będzie to możliwe, kiedy poczuje się przez was wysłuchany i traktowany z szacunkiem. Mniej mówienia, więcej słuchania.

Fotorelacje ze spotkania: