34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Wycieczka do Żywca 16.10.2018 r.

W piękny słoneczny dzień października (16.10.2018) pojechaliśmy na pierwszą wspólną wycieczkę, klasa I z klasą „0”.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Habsburgów i Starego Zamku. Dzieci zachwycone były zamkiem i pięknym dziedzińcem z krużgankami. Po sesji zdjęciowej nadszedł czas na znaną wszystkim zabawę. Po wyczerpującej zabawie z jesiennymi liśćmi poszliśmy nad staw z ptactwem wodnym, obok Domku Chińskiego gdzie dzieci zjadły śniadanko a potem nakarmiły kaczki i czarne łabędzie. Na lody dzieci musiały przejść na pięknie odnowiony Rynek, tam też spotkały się z Panią posłanką na sejm Małgorzatą Pępek, która rozdała uczniom drobne upominki. Po krótkim pobycie na rynku, krokiem spacerowym przez piękny jesienny zabytkowy park przeszliśmy do Stajni Miejskiej i Mini Zoo. Ostatnia część wycieczki to amfiteatr i zdobycie góry Grojec.

Amfiteatr położony jest pod górą Grojec nad rzeką Koszarawą. Zatem najpierw przymierzyliśmy się do słynnego garnka w którym raz w roku gotuje się dla wszystkich kwaśnicę. Za wielkim garem weszliśmy na szlak żółty i rozpoczęliśmy wspinaczkę od sporego przewyższenia. Po około 20 minutach weszliśmy na malowniczą łąkę, z której widok rozpościera się na:
– kotlinę Żylicy i Klimczok,
– granicę Beskidu Śląskiego i Małego,
– pasmo Magurki i Beskid Mały.

W tle mamy widok na Jezioro Żywieckie i Górę Żar, widok na amfiteatr i miasto Żywiec (Osiedle 700-lecia) oraz po prawej w tle Babia Góra.

Grojec to malownicza górka, która odkrywa przed nami zapierający dech w piersiach widok. Po nasyceniu oczu pięknymi widokami i przeprowadzeniu doświadczeń dotyczących kulistości ziemi, postanowiliśmy wrócić. Na dole dzieci były głodne jak „wilki”. Wszyscy usiedli na scenie obok amfiteatru, wyciągnęli co mieli i zaczęli posiłek, a mama która nam towarzyszyła przeczytała dzieciom opowiadanie z książki Renaty Piątkowskiej pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Po męczącej, ale wspaniałej wycieczce wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.