34-340 Jeleśnia, Rynek 11

Wycieczka klas ósmych do Warszawy

W dniach od 12 do 14 czerwca 2023 roku klasy ósme wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. 

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty od Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, czyli barokowej, letniej rezydencji rodziny Sobieskich. Mogliśmy tam zobaczyć apartamenty króla i królowej Marii Kazimiery, a także Gabinety: Chiński, Holenderski, Starożytności.  Bardzo podobał nam się także spacer wśród barokowych ogrodów, które urzekały nas ciekawym projektem i formą, a także zapachem różnych gatunków róż.

Następnym punktem zwiedzania był Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Miejsce pochowanych wielu znanych i zasłużonych osób, w tym żołnierzy powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działaczy niepodległościowych, wybitnych pisarzy, potów, uczonych, artystów myślicieli, lekarzy, prawników, polityków, sportowców, duchownych

Na koniec udaliśmy się na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Z trzydziestego piętra rozciąga się niesamowity widok na Warszawę. Tym pięknym widokiem panoramy miasta zakończyliśmy pierwszy dzień naszej wycieczki i po obiadokolacji udaliśmy się do hostelu na zasłużony odpoczynek.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie. Rejestracja gości i skomplikowane procedury bezpieczeństwa mogły nieco zniechęcić wycieczkowiczów, tak się jednak nie stało. Zaraz po tym wkroczyliśmy w towarzystwie przewodnika do budynku i po obejrzeniu wystawy informującej o historii siedziby władzy ustawodawczej, przeszliśmy do najbardziej znanej sali w polskiej polityce – Sali Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Chciałoby się powiedzieć, że jest dostojna i monumentalna. Bardzo odczuwało się w niej atmosferę czegoś reprezentacyjnego i doniosłego. Na miejscu wysłuchaliśmy wykładu naszego przewodnika, podczas, którego uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat Sejmu i Konstytucji. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i otrzymaniu ciekawych pamiątek, pożegnaliśmy się z Sejmem.

Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy, gdzie słuchaliśmy ciekawych opowieści naszego pilota. Następnie przeszliśmy do Zamku Królewskiego, gdzie podczas arcyciekawych opowieści naszych przewodników podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Potem powędrowaliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Dodatkowej magii temu miejscu nadawał kataryniarz, który wygrywaną muzyką przeniósł nas Warszawy tamtych lat. Krocząc uliczkami Starej Warszawy i słuchając opowieści naszego pilota dotarliśmy do Placu Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza i zmianę warty.  Dzień zakończyliśmy Łazienkach Królewskich. Największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć „pozowały” nam przepiękne pawie.

Ostatniego dnia wybraliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie z wykorzystaniem audioprzewodnika zapoznaliśmy się z eksponatami muzeum i historią powstania. Następnie przejechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik, w którym robiliśmy różne eksperymenty i doświadczenia.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.

Wieczorem szczęśliwie dotarliśmy do Jeleśni 🙂