34-340 Jeleśnia, Rynek 11

DZIEŃ O SUSZY I RETENCJI W MINISTERSTWIE KLIMATU WARSZTATY ON-LINE

DZIEŃ O SUSZY I RETENCJI W MINISTERSTWIE KLIMATU  WARSZTATY  ON-LINE

Polska należy do krajów ubogich w wodę. Wpływają na to m.in. niekorzystne zmiany klimatu oraz zabetonowanie polskich miast. Dlatego tak ważne jest, żeby rozsądnie gospodarować wodą i zatrzymywać jak najwięcej deszczówki. Ministerstwo Klimatu właśnie ogłosiło program „Moja Woda” na prowadzenie tzw. małej retencji, czyli budowy przydomowych urządzeń do zatrzymywania wody opadowej. W tym roku z okazji „Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą” wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska, Fundacją BOŚ oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, PGW Wody Polskie oraz Instytutu Ochrony Środowiska zostały zorganizowane warsztaty on-line „Dzień o Suszy i Retencji w Ministerstwie Klimatu”. Warsztaty te były kontynuacją kwietniowego wydarzenia „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. 

pastedGraphic.png

 

Czytaj więcej:https://www.gov.pl/web/klimat/dzien-o-suszy-i-retencji-w-ministerstwie-klimatu–warsztaty-on-line.

W warsztatach wzięli udział uczniowie naszej szkoły – gratulujemy

Warsztaty – informacje uczniów

        Dnia 17 czerwca 2020 roku odbyły się warsztaty pt:,,Dzień o suszy i retencji „.Warsztaty odbyły się o godz.11:00 w Ministerstwie Klimatu. Były one on-line ze względy na pandemię. Gdyby nie było wody to by nie było życia. Rolnicy nie mieli wtedy czym podlewać rośliny, a to by oznaczało że nie mieliśmy co jeść. Susza to poważny problem. Aby zapobiec suszy możemy: trzymać deszczówkę, podlewać owoce i warzywa wodą nie do picia, nie zapominać o zakręcaniu kranu po myciu rąk, rzadziej myć samochody. Ważne jest abyśmy wiedzieli jak zagospodarować wodę bo woda to skarb życia.

Zajęcia były niezmiernie pomocne i obfitowały w wiedzę, którą można wykorzystać w życiu codziennym. 

Katarzyna Białoń klasa 6a

      Warsztaty składały się z wykładu pana prof. dr hab. Szymona Malinowskiego pt. „Susza, woda, klimat”. Także składały się z debaty „Susza w Polsce,, z udziałem pana Michała Kurtyki-ministra klimatu, pani Joanny Sasal-PGW wody Polskie, pani Anny Moskwy-podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żaglugi Śródlądowej, pana Michała Marcinowskiego –  hydrologa oraz pana Marka Kamińskiego – polarnika i podróżnika ekstremalnego. Można było uzyskać informacje na temat dofinansowań przy wykorzystaniu deszczówkę do podlewania ogródków.

 Maria Pluta klasa 6a

     Wykład był o tym jak możemy używać wody deszczowej która trafia do naszych rynien oraz że możemy dostać dofinansowanie na zbiorniki z wodą deszczowa np. oczko wodnę. Wykład też miał na uwadze zmiany klimatyczne, ocieplenie klimatu oraz susze. Odbyła się również debata pod tytułem „Susza w Polsce”.

Klimczak Małgorzata 6a