34-340 Jeleśnia, Rynek 11

SPOTKANIA Z ASTRONOMIĄ

SPOTKANIA Z ASTRONOMIĄ

 Uczniowie klas VI   uczestniczyli w kolejnej edycji „Spotkań z astronomią”. Jest to autorski, 6-częściowy cykl wykładów połączony z prezentacją multimedialną.

Prelekcję prowadził sam autor p. Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników  Astronomii, który w latach 1979-1997 kierował pierwszym w Polsce specjalistycznym Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.

Celem prelekcji było zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w dziedzinie astronomii jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografią, biologią ). W programie spotkania była multimedialna prelekcja edukacyjna,  bogato ilustrowana wspaniałymi materiałami wizualnymi, podejmująca następujące zagadnienia:

  • czym są gwiazdy?
  • jak powstają z obłoków gazu i pyłu międzygwiazdowego?
  • dlaczego świecą?
  • czy można zbudować sztuczną gwiazdę?
  • jak są duże ?
  • odległości od gwiazd 
  • co się z nimi dzieje kiedy kończy się im „paliwo”?
  • różne rodzaje scenariuszy zakończenia świecenia gwiazd
  • czy są dla nas przydatne

Pokaz był bardzo ciekawy, gdyż zawierał niezliczone ilości bardzo interesujących informacji i ciekawych zdjęć. Prowadzący przemawiał w taki sposób, że skupiał na sobie uwagę wszystkich słuchaczy.

Po uświadomieniu nam, że każdy kto chce, może obserwować ciała niebieskie, przeszedł do tematu gwiazd, a w szczególności do ich ewolucji, umiejscowienia we Wszechświecie itp. Na pięknych fotografiach pokazywał nam gwiazdozbiory, miejsca tworzenia się nowych gwiazd, mgławice itp. Gdy pojawiała się kolejna fotografia, podawał wiele ciekawych informacji na temat ukazywanego obiektu. Najbardziej zaciekawiło wszystkich co się stanie w przyszłości z naszą gwiazdą – Słońcem.